Методична робота

Аспекти вирішення проблеми навчання обдарованих дітей.

 

У сучасній педагогічній теорії та практиці відбувається інтенсивний процес розробки та навчання обдарованих дітей. Про це свідчать численні наукові, методичні публікації, науково – практичні конференції.

За визначенням багатьох учених, складовими системи роботи з цієї проблеми, на які треба орієнтувати педагогічних працівників, є:

  • Концепція обдарованості;
  • Психодіагностика(виявлення рівня обдарованості);
  • Прогнозування розвитку обдарованих дітей;
  • Технології та методики виховання, навчання й розвитку творчого потенціалу особистості.

Складна та багатоаспектна проблема роботи з обдарованими дітьми потребує якісних нововведень на рівні теорії та практики.

      Науковці пропонують різні підходи до побудови освітнього процесу обдарованих дітей.

Індивідуально – особистісний.

Він базується на тому, що необхідно врахувати не лише індивідуальність учня, а й усю систему стосунків особистості з оточенням; оцінювати вплив ціх стосунків на психіку дитини та її індивідуальні можливості.

            Обов’язкові елементи цього підходу:

·        Вивчення досягнутого рівня розвитку особистості;

·        Індивідуалізація процесу навчання, яка б відштовхувалася від досягнутого рівня і зберігалася протягом усього процесу навчання.

Провідною формою розвитку здібностей є розвивальні завдання, які за змістом мають бути оптимальним навантаження для дитини і формувати в неї раціональні вміння розумової праці.

Дидактичний.

Найхарактернішим проявом обдарованості є ті здібності, які вже притаманні певній особистості, нібито раз і назавжди сформовані. Саме на цьому базується більшість педагогічних стереотипів про особливості розвитку обдарованих дітей. Відповідно до цього, освітні технології для обдарованих дітей побудовано за екстенсивним принципом.

            Завдання ж учителя  - створити таку навчальну ситуацію, яка б максимально навантажувала провідну здібність конкретної дитини(інтелектуальну чи спортивну).

            Бажано, щоб ці діти навчалися за спеціальними навчальними індивідуальними програмами або в спеціальних навчальних закладах.

            Необхідно зауважити, що в дидактичному підході до навчання обдарованих дітей, як правило, недостатньо використовують психологічні знання, тому часто залишаються відкритими питання:

  1. Якщо результати навчання досить високі, то кому  належить заслуга – вчителю, що побудував курс навчання, чи природній обдарованості учня?
  2. Якими можуть бути психологічні наслідки даної програми для особистісного розвитку дитини?
  3. Якими можуть бути наслідки даної програми для здоров’я учнів у фізіологічному та психологічному відношеннях?

Отже, рано чи пізно перед прихильниками цього підходу постають вказані проблеми, і вони звертаються до послуг психологів, залучення яких може відбуватися у двох варіантах, і тоді дидактичний підхід змінюється на дидактико – психологічний або психодидактичний.

Дидактико – психологічний – пріоритет залишається за дидактикою. Наочним зразком цього підходу є введення в освітній процес психологічної служби, яка має компенсувати труднощі, що виникають у вчителя та учня під час реалізації даної навчальної програми.

Психодидактичний підхід має психологічний пріоритет у побудові освітянських технологій. В останнє десятиріччя це знайшло відображення в теорії та практиці розвивального навчання, за якого знання, вміння та навички з мети освітнього процесу перетворюють на засіб когнітивного(пізнавального) та особистісного розвитку учнів.

            Під час його реалізації необхідно:

  • Сформувати у вчителя певний рівень психологічних знань та вмінь, розуміння структури здібностей та особистості в цілому, закономірностей побудови окремих навчальних програм та навчально – виховного процесу загалі;
  • Створити експериментальні навчальні програми з урахуванням психологічних закономірностей розвитку та навчання обдарованої особистості;
  • Розуміти характер та роль освітянського середовища, в якому відбувається навчання(воно може сприяти розвитку обдарованості або шкодити проявам здібностей учня).

Навчання дітей з високим розумовим потенціалом у звичайній загальноосвітній школі  можна здійснити на підставі стратегії прискорення та стратегії збагачення навчання.

            Організаційними формами прискорення є:

  • Достроковий вступ до школи;
  • Прискорення в звичайному класі;
  • Заняття з окремих предметів в інших класах;
  • «перестрибування» через клас;
  • Достроковий вступ до ВНЗ.

 Як радять учені, основними вимогами залучення учнів до навчання на підставі прискорення мають бути:

·        Зацікавленість учня у прискоренні, підвищенні здібності  в окремій сфері;

·        Достатня зрілість у соціально емоційному плані;

·        Згода батьків тощо.

Прискорення навчання пов’язане зі змінами швидкості  навчання, а не його змісту.

            Таких дітей у загальноосвітніх школах міста обмаль.

            Друга стратегія – стратегія збагачення, дає дитині змогу в середовищі  своїх однолітків розвивати інтелектуальні здібності на відповідному рівні.

            Основними напрямами стратегії збагачення є:

·        Розширення знань про навколишній світ;

·        Розвиток творчого мислення;

·        Зростання знань у конкретній галузі тощо.

Форми навчання обдарованих дітей:

  1. Спеціальні класи.
  2. Спеціалізовані школи та школи – інтернати.
  3. Навчальні заклади нового типу.
  4. Спецкурси та факультативи.
  5. Позашкільні гуртки та об’єднання.
  6. Заочні школи.
  7. Станції юних біологів, техніків тощо.

Із зазначених форм роботи у звичайній загальноосвітній школі  найпоширенішими є форми , визначені у загальних вище п. 1,4,5.

            Розвиток індивідуальних здібностей і обдарованості дітей, забезпечення умов їхньої самореалізації є одним із завдань управлінців, яке потребує конкретної розробки практичних заходів. На шкільному рівні вчителі та класний керівник повинні:

  • Визначити мету, створити план(програму) і режим роботи школяра, забезпечити циклічність, тривалість навчання згідно з віковими та індивідуальними особливостями обдарованої дитини;
  • Забезпечити наукову насиченість змісту освіти відповідно до можливостей, нахилів, інтересів та потреб обдарованого учня;
  • Розробити і впровадити індивідуально – розвивальні стратегії та форми організації навчально – виховного процесу, різнорівневі програми;
  • Модернізувати методи, засоби навчання, віднайти нові дидактичні технології, спрямовані на активізацію пізнавально – творчих потенцій обдарованих дітей;
  • Стимулювати постійний самоаналіз та самоосвітню діяльність учня;
  • Сприяти психолого – педагогічній освіті батьків обдарованих дітей;
  • Створювати умови для отримання додаткової освіти в позашкільних закладах з певного напряму обдарованості.

Обов’язок адміністрації школи:

·        Побудувати систему пошуку, відбору та діагностування рівня розвитку обдарованої дитини:

·        Забезпечити організацію педагогічного процесу так, щоб максимально розвинути здібності обдарованих дітей,

·        Розробити конкретні програми роботи закладу освіти з цієї проблеми;

·        Визначити варіативну частину робочого плану, яка б максимально враховувала розвиток обдарованих дітей;

·        Створити комплекс науково - методичних та навчальних матеріалів;

·        Розробити конкретні методичні рекомендації щодо індивідуальної роботи з окремих навчальних дисциплін з обдарованими дітьми;

·        Дібрати та підтримати педагогічні кадри відповідного рівня, які були б здатні сприяти творчій праці учня, виявляти ініціативу та професійну компетентність у цій галузі педагогічної діяльності;

·        Постійно вивчати  педагогічну майстерність учителів, забезпечувати умови для їхньої самоосвітньої діяльності, підвищення  загальнокультурного та професійного рівня;

·        Відпрацьовувати оптимальну систему контрольно – оцінної діяльності учня і вчителя з позиції гуманізації освітянської роботи;

·        Сприяти участі обдарованих учнів у конкурсах та змаганнях різних рівнів, олімпіадах, турнірах, спартакіада, конференціях, заочних та позашкільних формах навчання.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Особливості вікової обдарованості дітей

Вікова категорія дітей

Основі особливості вікової обдарованості

Завдання роботи з обдарованими дітьми

Форми роботи з обдарованими дітьми

Позиція вчителя

Молодші школярі

Загострене почуття свідомості, особистої гідності; ініціативність, поєднання протилежностей,(швидкість і повільність; обережність і сміливість, гнучкість і стійкість суджень); ранній прояв пізнавальної активності та допитливості; швидкість і точність виконання розумових операцій; стійкість уваги та оперативної пам'яті; сформованість навичок логічного мислення; багатство активного словника; установка на творче виконання завдань; готовність управляти особою; розвиненість творчого мислення та уяви. Наявність інтересу до неординарних явищ

Велика увага до вияву здібності. Тактовне ставлення до учня. Постійне навантаження. Оптимально побудований навчальний процес. Раціональна організація позаурочних форм роботи. Взаємодія сім'ї та школи. Задоволення потреби в новій інформації. Розвиток дивергентного мислення (уявлення). 

Рольові ігри. Індивідуальні творчі завдання. Створення проблемної ситуації. Виставки кращих зошитів, малюнків, виробів. Конкурси, змагання. Екскурсії.

Рольові ігри. Індивідуальні творчі завдання. Створення проблемної ситуації. Виставки кращих зошитів, малюнків, виробів. Конкурси, змагання. Екскурсії.

Учні  5 – 9 класів

Інтенсивне формування особистості; значне зростання моральних та інтелектуальних сил; прагнення до самостійності, самоосвіти, до найраціональнішого способу вирішення; послідовне, обґрунтоване мислення; розвиток просторових уявлень; формування стійкого інтересу до окремих предметів; усвідомлення своїх почуттів і вміння їх висловити. Наявність інтересу до парадоксів. Застосування навчальних навичок під час різних видів діяльності.

Залучення до винахідництва і дослідницької роботи: розвиток навичок аналізу; самоаналізу4 впровадження проблемних методів навчання; залучення до аналізу проблемних ситуацій, висунення гіпотез, їх аргументації, наукової перевірки і формування обґрунтованих висновків; різнорівнева диференціація. Навчання орієнтації в інформаційному просторі; розвиток навичок комунікативних взаємин

Тематичні, творчі, індивідуальні завдання, спрямовані на розширення, поглиблення знань; консультації; спортивні та інтелектуальні ігри(шахи, шашки, головоломки, шаради тощо); турніри, конкурси, читацькі конференції, олімпіади; зустрічі з майстрами, фахівцями(письменниками, поетами, художниками, науковими працівниками); виставки робіт; гурткова робота

Доброзичливе й обережне оцінювання всіх видів діяльності учня; підтримка прагнення подальшого розвитку; підтримка, захист формування доброзичливого ставлення з боку дорослих до дітей

Учні 10 – 11 класів

Енергійне зростання моральних та інтелектуальних сил  і можливостей; підвищений рівень абстрагування й узагальнення; формування прямих і зворотних операцій; міркувань і умовиводів; критичність; посилення розумової діяльності; прагнення до самовдосконалення; становлення світогляду, моральних, естетичних почуттів.

Зростання й збагачення обдарованості; становлення, формування схильностей нахилів і здібностей. Уміння передбачити наслідки діяльності, критичність мислення.

Розвиток інтересу до творчості (фото-, кіно-, художньої…); розвиток конструктивних винахідницьких можливостей

Профільні класи; класи з поглибленим вивченням окремих предметів; індивідуальні навчальні плани, інтелектуально – розважальна ігрова діяльність; Позакласна робота: гурток, факультатив, вечори, свята, олімпіади, товариства, змагання, турніри, вікторини, диспути. Захист творчих робіт: проектів, рефератів; виготовлення недіючих виробів(ліплення, різблення, інкрустація); виготовлення діючих виробів тощо

Співпраця. Розумна тактовна порада, консультація. Сприяти створенню умов для роботи з фахівцями вищого рівня.

 

     

 

Чотири етапи розвитку здібностей

Перший етап – ігровий

На цьому етапі уважні батьки відіграють роль і вчителів, і наставників, і великодушних героїв, будучи прикладом для наслідування. Дитина лише « грає зі своїми здібностями», приміряючи до себе різні види занять і захоплень.

            Дітей може цікавити абсолютно все або, навпаки, щось одне, але первинне захоплення може померкнути при зіткненні з первинними труднощами. Тому девіз батьків на цій стадії: «Неквапливість, спокій, розважливість».

Другий етап – індивідуальність

            Цей етап, як правило, припадає на шкільні роки, хоча є діти, здібності яких чітко проявляються значно раніше.

            Більшість дітей шкільного віку відвідує який – небудь гурток, секцію або студію, і тоді в дитини з’являються наставники, які працюють з нею вже індивідуально. Швидкість її успіхів є нагородою для вчителів. Для цього етапу характерно те, що дорослі постійно пристосовуються до дитини, яка осягає свій талант.

            Якщо діти раптом перестають робити помітні успіхи, батьки вважають винним педагога й намагаються його змінити. Отже на цьому етапі індивідуальний наставник відіграє головну роль. Він навіть може підкорити розпорядок всієї родини розпорядку юного таланту, тобто батьки дуже тісно взаємодіють із наставником. На цій стадії дитина зазвичай уже проявляє бажання трудитися й досягати високих результатів.

Третій етап – етап росту

            Дитина потребує вже більш кваліфікованого педагога, який стає основним суддею його успіхів. Батьки займають підрядну позицію, їхня роль зводиться до моральної й матеріальної підтримки. На цьому етапі для підтримки бажання трудитися й досягати результатів дуже важливі конкурси, концерти або змагання, що проходять поза домом. Батьки тепер виступають у ролі глядачів.

Четвертий етап – етап майстерності

На цьому етапі підліток, якщо він справді талановитий, обганяє своїх однолітків, а іноді й наставників і перетворюється на справжнього майстра в обраній сфері. Подібне трапляється рідко, і досягають таких висот одиниці.

            Батькам треба бути дуже обережними на цій стадії, щоб не сприяти розвитку в дитини «зоряної хвороби».

 

            Відкриття обдарованості дитини батьками

Якщо ваша дитина:

  • Невдовзі після народження фіксує свій погляд на людях і предметах;
  • Рано починає сприймати рухи й шуми;
  • У віці декількох тижнів активно реагує на навколишній світ;
  • Швидко розвивається фізично(звертаємо увагу на те, що деякі обдаровані діти протягом досить тривалого часу  накопичують пасивний запас слів, який потім швидко активізують. Наприклад, Ейнштейн заговорив тільки в чотири роки);
  • Уже в дитячому віці діяльна й енергійна.

Якщо ви звернули увагу на те, що ваша дитина:

  • Вживає вирази, які зазвичай ще не знають діти її віку;
  • Легко запам’ятовують вірші, пісні;
  • Пам’ятає про події, що ви вже забули;
  • Дуже допитлива й постійно набридає вам своїми нескінченними «Чому?»
  • Зненацька починає задумуватися над абстрактним поняттям;
  • Користується досить великим лексиконом, намагається довідатись, як працюють побутові прилади, який – небудь пристрій, що зацікавив її, - то вас можна поздоровити. Ви правильно виховували її з раннього дитинства і вроджені задатки дитини розвиваються в здібності.

 

Ви помітили, що ваша дитина:

·        Дратується, якщо відповіді на її запитання не задовольняють її;

·        Любить мріяти, дивує близьких їй людей оригінальністю ідей, пропозицій, планів і рішень;

·        Має яскраво виражене почуття гумору;

·        Виконує неохоче або взагалі не виконує роботи, що вимагають тільки механічних навичок;

·        Віддає перевагу грі, успіх у якій залежить не від щасливого випадку, а від здатності виконати якість комбінації: правильно розташувати, систематизувати, розподілити;

·        При конструюванні й моделюванні виявляє навички й уміння, не властиві дітям її віку;

·        Може протягом тривалого часу зосереджено займатися чим – небудь, що її особливо цікавить;

·        Ставить собі завдання й цілком віддається пошукам їхніх розв’язань ;

·        Намагається кожну справу довести до кінця;

·        Прагне поділитися своїми планами , думками, інтересами;

·        Звертаючись до старшої чи дорослої людини, намагається досягти взаєморозуміння, - то ваша дитина може бути обдарованою.

 

Якщо в школі говорять про вашу дитину, що вона:

  • Усе нове схоплює на льоту, їй не потрібно повторів і пояснень;
  • Учиться легко, без допомоги збоку;
  • Любить розглядати карти, атласи, заглядати в довідкові видання;
  • Може мислити логічно, аналізувати те, що відбувається;
  • Може дати коротку й точну відповідь;
  • Успішно справляється з прискореною програмою навчання з окремих предметів чи поглиблено вивчає певні предмети;
  • Має схильність до пошукової і дослідницької роботи;
  • Має високі реальні досягнення (переможець регіональних чи всеукраїнських конкурсів, захисту науково – дослідницьких робіт у МАН та ін.), - то це означає, що у вашій родині росте обдарована дитина.

 

Алгоритм роботи з обдарованими дітьми

·        Визначення характеру обдарованості учнів;

·        Вивчення даних попереднього психологічного тестування дітей(чи при вступі до гімназії, чи впродовж року);

·        Бесіда з батьками, учителями молодших класів;

·        Бесіда з учнями про їхні захоплення, уподобання, успіхи у вивченні окремих дисциплін, творчі успіхи, вивчення результатів діяльності(малюнків, поетичних спроб, рукоділля), музично виконавської майстерності, досвіду в спорті тощо;

·        Визначення коефіцієнта інтелектуального розвитку психологами гімназії;

·        Визначення обдарованих дітей, які потребують педагогічної опіки одночасно з боку декількох учителів(учні, спектр обдарування яких досить широкий – математика, філологія, природничі науки);

·        Створення умов, які б сприяли збагаченню знань учителів із питань психодіагностики, вікової психології(через психолого – педагогічний практикум);

·        Підвищення фахової кваліфікації шляхом залучення викладачів до участі в методичних декадах, конкурсах педагогічної майстерності, до обміну досвіду, вивчення та узагальнення педагогічного досвіду майстрів.

 

Учитель, який працює з обдарованими дітьми мусить бути:

  • Обдарованим, талановитим, здібним в одній або декількох галузях;
  • Енергійним, вольовим, цілеспрямованим, ініціативним, наполегливим, рішучим, упевненим у собі;
  • Гуманним, демократичним, справедливим;
  • Допитливим, спостережливим, винахідливим, здатним до самоаналізу та критичного мислення;
  • Уважним, чуйним, чутливим до проблем інших;
  • Урівноваженим, витриманим, терплячим, гнучким, далекоглядним;
  • Чесним, принциповим, відкритим, щирим, послідовним;
  • Добрим, але принциповим, вимогливим, але не злим, відповідальним за виявлення й реалізацію обдарованості школярів;
  • Здатним керувати своїми емоціями, настроєм та поведінкою;
  • Вихованим, шляхетним, благородним, увічливим, акуратним, гарним душею і тілом, фізично досконалим і сильним, зразковим для наслідування;
  • Веселим, життєрадісним, дотепним, із почуттям гумору, комунікабельним;
  • Технічно підготовленим, ком'пютерно грамотним;

Учитель, який працює з обдарованими дітьми мусить знати:

  • Нормативно – законодавчу базу, що регулює підготовку педагогічних кадрів, підвищення кваліфікації, їх атестацію;
  • Держані, громадські, регіональні, галузеві програми підтримки та розвитку обдарованих дітей;
  • Визначення концепції обдарованості;
  • Психолого – педагогічні, вікові особливості, якості й ознаки обдарованості;
  • Основні чинники, що впливають на реалізацію обдарованості школярів;
  • Особливості розвитку обдарованості дітей;
  • Передові педагогічні технології та інновації у сфері обдарованості;
  • Зміст, форми й методи роботи з батьками обдарованих, громадськими організаціями;
  • Зміст, форми й методи управління самовихованням, самореалізації учня; форми й методи експериментальної, дослідницької роботи, ведення спостереження;
  • Концептуальні моделі розробок програм навчання обдарованих;
  • Методологію новаторсько – оригінальних ідей;
  • Основи комп’ютерної грамотності;

 

Критерії для виявлення обдарованості дитини

Якщо у вашому класі є дитина, яка:

·        Швидко схоплює суть питання;

·        Має великий запас знань загального характеру;

·        Охоче вчиться;

·        Процес її навчання йде швидкими темпами;

·        Свою роботу виконує самостійно;

·        Віддає перевагу індивідуальним видам діяльності;

·        Із задоволенням займається різними видами діяльності;

·        Значно випереджає однолітків за кількістю вмінь і навичок і загальним розвитком, - радійте, адже у вашому класі вчиться дитина з високим рівнем загальних здібностей.

 

Якщо ви помітили, що ваш учень:

·        Виявляє явні задатки лідера, намагається бути керівником;

·        Вирізняється широтою та різнобічністю інтересів;

·        Може мислити абстрактно, ставити собі завдання й після ретельного аналізу шукає шляхи його вирішення;

·        Мислить творчо;

·        Пропонує нові ідеї та нестандартні варіанти розв’язання, то вам пощастило, бо у вас з’явилася  «права рука», помічник, організатор, натхненник.

Ваше завдання отримати кредит довіри. За умілої організації навчально – виховного процесу ви виплекаєте майбутнього керівника.

 

А якщо ваш учень:

  • Вразливий і артистичний;
  • Дуже діяльний і енергійний;
  • Прагне практично реалізувати свої плани, ідеї, проекти;
  • Досконало для свого віку володіє технікою гри на музичних інструментах;
  • Відмінно малює;
  • Має артистичні здібності;
  • Добре володіє мовою;
  • Має великий словниковий запас, правильно будує фрази, швидко й виразно читає, - то у вашому класі вчиться  майбутній учитель, актор, композитор чи інша знаменитість у мистецтві.

Якщо у вашому класі є учень, який:

  • Багато читає без примусу;
  • Може довго й зосереджено працювати над вирішенням якоїсь цікавої проблеми;
  • Швидко розв’язує математичні задачі;
  • Намагається швидко схопити суть питання і зробити загальні висновки;
  • Прагне впорядкувати слова, числа тощо, звести їх до єдиної системи;
  • Відповідаючи на запитання, враховує сутність його важливості;
  • Має гнучке мислення;
  • Виявляє цікавість до техніки і невластиві для його віку навички й уміння при конструюванні, - це означає, що в дитини високий інтелектуальний потенціал, високий рівень розумової працездатності.

Якщо ви звернули увагу на те, що:

  • Під час спортивних ігор дитина завжди виходить переможцем;
  • Уміє координувати свої рухи;
  • Реальні досягнення в спорті значно вищі за рівень його однолітків;
  • Яскраво виявлені вольові якості;
  • Стійко переносить фізичні навантаження, то ваш учень має високий рівень спортивних здібностей.

Якщо дитина:

  • Чимось глибоко зацікавилась, намагається зрозуміти суть питання, обґрунтувати його, знайти логічне рішення, дати розумову відповідь;
  • Має «критичну жилку»;
  • Виявляє здатність до вдосконалення;
  • Може розумно висловитися із широкого кола питань, - перед вами обдарована дитина, і їй потрібна ваша підтримка!

 

Виявлення педагогів, здатних працювати

з потенційно обдарованими учнями

Потенційна обдарованість, наприклад інтелектуальний розвиток, проявляється в певному наборі взаємопов’язаних якостей, які не можна виявити за одним критерієм.

Набір якостей, яким мають відповідати педагоги, включає:

·        Інтелектуальний потенціал, вищий за середній, не обов’язково високого рівня;

·        Творчий потенціал;

·        Наполегливість та цілеспрямованість.

Отже, якщо перед вами постає проблема виявлення педагогів, здатних працювати з потенційно обдарованими учнями, зверніть увагу на такі  якості в діяльності педагога, як:

·        Позитивна «Я – концепція»;

·        Наполегливість та цілеспрямованість;

·        Схильність до індивідуалізації навчання;

·        Креативне мислення;

·        Готовність і здатність наукового спілкування з учнями та колегами;

·        Високий рівень дослідницької культури;

·        Орієнтація на унікальність кожного учня;

·        Високий рівень самоорганізації;

·        Доброзичливість навіть у складних ситуаціях;

·        Емоційна стабільність;

До того ж ці вчителі мусять мати:

·        Жвавий, активний характер;

·        Почуття гумору;

·        Інноваційний стиль мислення;

·        Високий рівень творчих здібностей.

Та ще вони повинні вміти: 

  • Планувати навчальні програми, згідно з актуальним розвитком творчих здібностей дитини;
  • Модифікувати навчальні програми;
  • Стимулювати й контролювати розвиток пізнавальної діяльності обдарованих учнів;
  • Стимулювати когнітивні здібності учнів;
  • Індифікувати обдарованих дітей;
  • Вдало вирішувати проблеми у сфері взаємодії з учнем.

 

 

 


Запущено нову систему управління контеном для шкіл

Систему розроблено в лабораторії інформаційних та комунікаційних технологій ФМГ №17 м. Вінниці



Систему розроблено в лабораторії інформаційних та комунікаційних технологій ФМГ №17 м. Вінниці

Систему розроблено в лабораторії інформаційних та комунікаційних технологій ФМГ №17 м. Вінниці

Систему розроблено в лабораторії інформаційних та комунікаційних технологій ФМГ №17 м. Вінниці

Систему розроблено в лабораторії інформаційних та комунікаційних технологій ФМГ №17 м. Вінниці



21.01.2011 | Aдмін

Вернутись назад